Zacznijmy od siebie czyli warsztaty pt. "Stres Rodzica" Krystyny Marczak.
- paulinamarchewka
- 24 lis 2019
- 3 minut(y) czytania

Umówmy się, dopóki nie zostaniemy rodzicem, nie znamy tej roli. Każdy ją sobie wyobraża i słucha opowieści tych już doświadczonych. Nagle BOOM !
Zostajemy rzuceni w wir mocno emocjonalnych wydarzeń. Nie brakuję miłości, troski, ale i stresu. Dlaczego odczuwamy go i jak sobie z nim radzić? - takie i inne pytania zadaliśmy sobie na warsztatach w Świetlicy Cafe.
Krystyna Marczak jest certyfikowanym coachem kryzysowym, autorką bajek terapeutycznych pt. Mądre Bajki™ i pasjonatką świadomego wychowania w duchu empatii. Prywatnie jest żoną i mamą Anitki i Emilki. Pomaga innym rodzicom wychodzić z kryzysów i wspiera ich w trudnych sytuacjach rodzicielskich tak aby mogli odzyskać spokój i rodzicielską radość.

1. Nie taki diabeł straszny jak go malują.
Czym jest stres, a czym stresor?
Otóż stres to reakcja organizmu na dany bodziec czyli stresor. Może się on pojawić z zewnątrz lub wewnątrz. Odczuwanie stresu możemy podzielić na pięć etapów:
Eustres - pozytywny stres, który czujemy kiedy oczekujemy na dane wydarzenie, pozytywny dreszczyk emocji. Dzięki niemu mamy motywację do działania, posiadamy chęć rozwoju.
Optimum - punkt maksymalny odczuwania pozytywnego stresu. Każdy posiada swój indywidualny kres, w zależności od temperamentu i cech osobowości.
Dystres - negatywny stres, który wprowadza Nas w stan czujności i podjęcia decyzji w związku z danym bodźcem.
Stres chroniczny
Kryzys
Co mnie zaskoczyło - wszystkie stresory tworzymy sobie sami w głowie, z wyjątkiem choroby oraz zagrożenia życia. Daje to niesamowitą informację, iż posiadamy umiejętność panowania i przezwyciężenia stresu.
2. Genów nie oszukasz.
Głównym znaczeniem w odczuwaniu stresu jest biologia. Mózg gadzi, który jest najstarszą częścią mózgu odpowiada za przetrwanie i wychwytywanie zagrożenia. To w tej części podejmowane są nasze decyzje.
Do tego na poziom stresu wpływa również układ limbiczny. Odpowiada on za emocję, wytrwałość i motywację, ale również podpowiada, aby iść na skróty i często odpuścić na rzecz strefy komfortu.
Kora Nowa odpowiada za analizowanie, logiczne myślenie oraz przetwarzanie bodźców. Każdy element tej części pracuję nad inną funkcją:
prawa - dzięki niej nie robimy rzeczy, których nie powinniśmy robić (przestrzegamy postanowień, nie ulegamy zachcianką)
lewa - wykonujemy i realizujemy swoje plany (konsekwencja i wytrwałość)
środkowa - utrzymujemy motywacje do działania, wiemy po co wykonujemy dane zadania)
Po co to wszystko piszę?
Dzięki świadomości procesów w naszym organizmie, jesteśmy w stanie rozwiązać problem dystresu i go kontrolować. Kiedy nie mamy ustalonych celów oraz planu działania mózg gadzi oraz układ limbiczny przejmuje stery poprzez oszczędzanie energii. Nie mamy motywacji co powoduje, że kora nowa nie jest w stanie przebić się w walce o odpowiednią decyzje.
Gdy poziom stresu przekroczy optimum, mózg gadzi wychwytuje zagrożenie. Ważne jest, aby wiedzieć co robimy i dlaczego. :) Reakcją ciała na stres wówczas to atak, ucieczka lub zamrożenie.
Dodatkowo Wam powiem:
Stresu nie należy unikać lecz z nim walczyć. Dzięki niemu posiadamy chęć rozwoju, zdobywamy odporność na nowe sytuacje, stajemy się silniejsi i pewni siebie.

3. Bez pracy nie ma kołaczy.
Stres będzie zawsze obecny w naszym życiu. Zaakceptujmy to! Nie łatwo jest zmienić nasze przyzwyczajenia i odruchy zakorzenione w umysłach.
Nie łatwo nie oznacza, że to nie możliwe. Podejmując zmiany przekonań warto zrozumieć, że emocje to reakcja na nasze potrzeby. Jeśli wiemy jaki mamy cel i znamy swoje potrzeby możemy się przygotować i szukać rozwiązania stresowej sytuacji dzięki, któremu będziemy silniejsi. Najważniejsze jest, aby próbować i pamiętać o tym dlaczego to robimy.
Warto dodatkowo pomyśleć o własnej samoocenie i otoczeniu w którym przebywamy. Jeżeli posiadamy negatywne osoby w Naszym życiu, które wywołują dużo stresu oraz obniżają Nasze poczucie wartości warto ćwiczyć asertywność oraz stawiać im granice.
Jak być wytrwałym?
Kiedy już podejmiesz decyzję o zmianie, zastanów się nad swoim celem oraz jakie zachowania i działania zbliżają Cię do tego osiągnięcia. Przeanalizuj czy postępujesz w ten sposób. Jeżeli nie to co robisz źle i jak można to zmienić?
Staraj się trzymać wyznaczonych standardów i nie zrażaj się porażkami. :)

4. W zdrowym ciele, zdrowy duch.
Kolejnym ważnym krokiem jest regeneracja organizmu, która uzupełnia naszą energię. Zaniedbując lub pomijając ten etap w życiu codziennym czujemy złość, brak motywacji oraz nasze ogólne samopoczucie jest obniżone. Przekłada się to na potęgowaniu dystresu, a ciało automatycznie szuka dróg na skróty w celu oszczędzania energii.
Ważne, aby każdy znalazł swój własny sposób na regeneracje. Ja uwielbiam jogę, a Ty możesz potrzebować wyrwać się z przyjaciółkami do kawiarni, zaszyć się wieczorem z ulubioną książką w wygodnym fotelu lub wyjścia na spacer nad jeziorem. Wybór należy do Ciebie.
Co do tego?
Warto zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Dlaczego? Dzięki zbilansowanym posiłkom dostarczamy sobie odpowiednich składników tak, aby kipić pozytywną energią. A co najważniejsze - porządnie zaplanować i realizować higienę snu. Pamiętaj, aby przesypiać ok. 8 godzin dziennie oraz znajdź swoją rutynę na przygotowanie ciała do snu jak np. kąpiel, kremowanie, książka w łóżku, sen.

Na szkoleniu nie zabrakło omawiania rodzicielskich problemów, szukania rozwiązań w stresujących sytuacjach oraz wymiany spostrzeżeń na tematy wychowania dzieci w empatycznej komunikacji.
Dziękuję serdecznie za ten pouczający i produktywny czas. Do przeczytania wkrótce Kochani. :)
1 comentario