Joga lekarstwem na wszystkie dolegliwości.
- paulinamarchewka
- 7 sie 2019
- 4 minut(y) czytania

Moja historia z jogą zaczęła się w ciąży, Nie chciałam przeleżeć bezczynnie tego czasu. Szukałam czegoś co mi pomoże na bezsenność, poprawi formę oraz przygotuje ciało do porodu. Praktykowałam ją, aż do dziewiątego miesiąca stanu błogosławionego. Bardzo mi to pomogło, dlatego polecam ją wszystkim - również Tobie!
1. Geneza jogi
Słowo joga pochodzi od sanskryckiego słowa yuja, które oznacza kierowanie się, skupienie uwagi na czymś, ale również jedność.
Na znaleziskach archeologicznych z doliny Indusu, z lat 2000-1500 p.n.e., ukazują się postacie siedzące w asanach (pozycjach) co mogłoby, ale nie musi świadczyć o praktykowaniu już tej filozofii indyjskiej. Z czasem joga ewoluowała przez takie cywilizacje jak Indoariowie, Wedech oraz przez takie dokumenty i księgi jak Upaniszady, Bhagawadgita, Jogasutry czy Hathajogapradipika.
Dziś joga to nie tylko aktywność fizyczna, ale również styl życia. Zasady moralne oraz indywidualnej samodyscypliny określają yamy i niyamy.
Yamy - ahimsa, asteya, satya, brahmacarya, aparigraha czyli nie krzywdź, nie kradnij, żyj w prawdzie, bądź wstrzemięźliwy i nie gromadź.
Niyamy - sauca, santosa, tapas, svadhaya, isvara pranidhana czyli żyj w czystości, bądź zadowolony i spokojny, miej zapał i wysiłek do realizacji, podążaj za samokształceniem i obserwacją oraz oddanie się, zrzeczenie bóstwu.

2. Rodzaje jogi
Wiele osób słysząc o praktyce jogi myśli, że jest ona skierowana na wyciszenie i odstresowanie - i oczywiście to prawda. Tylko termin jest trochę bardziej złożony, ponieważ zestawy asan mają różne funkcje dla Naszego ciała, również te spalające tkankę tłuszczową. Najważniejszym celem praktykowania jogi jest odpowiednie połączenie ciała, oddechu i umysłu tak, aby pozostać w pełnej harmonii ze swoim ja.
Hatha Yoga
Jest to ogólny termin jogi klasycznej. A więc jeśli znajdziemy na ulotce napis: zajęcia z Hatha Yogi będą to ogólne ćwiczenia wzmacniające i odprężające. Wszystkie rodzaje jogi należą do Hatha Yogi. Polecam ją dla początkujących osób.
Vinyasa/ Vinyasa Flow Yoga
tzw. power joga, dzięki której zgubimy zbędne kilogramy, poczujemy przypływ energii i będziemy pracować nad silną kondycją Naszych mięśni. Jeśli chodzi o praktykę jest ona całkowicie otwarta, więc jest dużo możliwości na dopasowanie jej pod siebie:) Vinyasa oraz Vinyasa Flow (płynne przejścia pozycji) pozwala wyładować stres, przyjemnie relaksuje, buduje pewność siebie oraz pozwala wejść w stan spokoju.
Ashtanga Yoga
Ten rodzaj jogi również należy do dynamicznych aktywności. Różnica polega na tym, że praktykujemy ten sam zestaw asan przez 6 dni w tygodniu z wyjątkiem dni księżycowych. W większości asan pozostajemy na 5 oddechów. Obowiązuje tu większa dyscyplina. Polecam dla osób, które są wysportowane i lubią się ostro zmęczyć.
Mysore Yoga
Jest to rodzaj jogi ashtanga - poprzez opanowanie asan możemy odbyć własną praktykę na bazie jogi ashtanga. Tutaj Ty decydujesz jaką pozycje wybierasz oraz ile oddechów w niej będziesz. Warto mieć nauczyciela, który pozwoli kontrolować Twoje asany i w razie konieczności je poprawiać.
Yin Yoga
Jest to joga od, której zaczynałam swoją drogę aktywności fizycznej po porodzie, Zdecydowanie polecam. Dlaczego? Ponieważ yin yoga ma funkcje rozluźniająco-rozciągającą głównie miednicy, bioder oraz kręgosłupa. Dla bardziej zaawansowanych joginów czas w którym zostajemy w danej asanie może trwać nawet do 10 min. Praktyka ta głęboko relaksuje i oczyszcza ciało. Dzięki niej czujemy się bezpiecznie i dobrze w swoim ciele. Był to strzał w 10 gdy urodziłam i pierwsze miesiące byłam w ogromnym stresie!
Iyengar
Precyzyjność ciała i dokładne ułożenie go to główne założenie tego rodzaju jogi. Nie jest to joga dynamiczna, raczej statyczna. W asanach zostajemy trochę dłużej lecz nie, aż tak jak w yin yodze. Cechą charakterystyczną tej praktyki jest używanie klocków do jogi, kocy, pasków, poduszek czy krzeseł. Pomimo, iż Iyengar nie jest power jogą na pewno wzmocni Twoje ciało. Opcja dla początkujących jak i cierpliwych osób.
Bikram Yoga
Sekwencja 26 asan, które wykonujemy zawsze w tej samej kolejności. Dodatkową cechą, która wyróżnia ten rodzaj jogi jest ogrzane pomieszczenie, w którym ją ćwiczymy. Nigdy nie próbowałam Bikram Yogi, ale wiem, że będzie to jedno z moich postanowień na rok 2020.
Kundalini Yoga
Najbardziej duchowy rodzaj jogi. Tutaj warto postawić na odpowiedniego nauczyciela, który pomoże połączyć się z energią Naszego ciała i duszy. Sekwencja Kundalini zawiera mantrę, prace z oddechem, śpiew, tańce no i przede wszystkim medytacje, która jest nieodłącznym elementem filozofii jogi.

3. Dlaczego warto praktykować jogę?
Co Nam daję ten sposób aktywności fizycznej?
Praktykuję jogę 6 razy w tygodniu od 4 miesięcy. Pierwszy efekt jaki zauważyłam to rozciągnięcie i wzmocnienie swojego ciała oraz świadomość zakresu ruchu moich stawów. Dziś wiem, że jestem silniejsza nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Codzienny trening pozwala mi na przekroczenie własnych granic, pozbycie się złych emocji, stresu czy nawału myśli. Na co dzień wybieram vinyasa yoga plus yin yoga. Kiedy mam gorszy dzień wchodzę na matę i pracuję tylko na yin yodze.
Co jest najpiękniejsze w tej aktywności? Jest dla WSZYSTKICH - od niemowlaków po osoby starsze, dla tych z niedowagą i tych z nadwagą, dla kobiet i mężczyzn, dla osób (zwłaszcza) z bólami stawów czy kręgosłupa, dla dzieci i młodzieży, dla matek w okresie połogu oraz chorych na jelita czy opuchnięte nogi.
Nic tylko rozkładać matę i korzystać z tych dobroci dla Naszego ciała.
4. Jak zacząć?
Na początku warto sprawdzić na drzwiach otwartych danego klub fitnessu czy zajęcia Ci się podobają. Nie wszyscy lubią to samo - jedni wolą basen, inni boks, a następni taniec. Ważny jest Twój wybór i Twoje odczucia.
Pamiętaj również, żeby się nie zrażać przez nauczyciela do danej praktyki. Jego zawsze można zmienić i zobaczyć inne możliwości i przyjemności z jogi.
Jedna z dróg, dzięki której możesz pokochać jogę to ćwiczenia z YouTube'm. Polecam kanał Małgorzaty Mostowskiej, która jest świetną nauczycielką jogi. Jej filmiki są podzielone na funkcje asan co bardzo ułatwia wybór danej praktyki. Te filmy można łączyć np. uzupełniając vinyasa yoge na brzuch dodatkową sekwencją rozciągającą. Duży plus ćwiczenia w domu to elastyczność czasu, wybór natężenia ćwiczeń oraz rodzaju jogi. Dużym minusem są początkowe błędy, których nikt nie może skorygować.
Druga opcja to zajęcia w Twoim mieście w klubie fitness itp. Jest to bardziej kosztowna, ale również bardziej profesjonalna możliwość. Jeśli zależy Ci na szybkich efektach i poprawności jogi, a nie boisz się pracy w grupie to właśnie opcja dla Ciebie.
Nie potrzebujesz drogiego stroju, aby zacząć - wystarczy mata, bawełniane leginsy i prosty, materiałowy biustonosz.
Znajdź czas dla ciała i duszy z jogą. To naprawdę działa! Jaki jest Twój ulubiony rodzaj jogi? Piszcie w komentarzach.
Do następnego posta kochani :)

Yorumlar