Jak wybrać dobrą wodę? Istota nawadniania organizmu czyli #AkcjaDwaLitry
- paulinamarchewka
- 11 wrz 2019
- 4 minut(y) czytania

W codziennym rytmie dnia potrzebujemy dostarczyć do organizmu odpowiedniej ilości pożywienia oraz płynów, aby posiadać wystarczające pokłady energii. Nasz, szybki tryb życia często pozwala nam zapomnieć o podstawowym, zdrowym nawyku - piciu wody. Dlaczego jest ona tak ważna w naszej diecie i jak wybrać tą najlepszą? Odpowiedź znajdziesz poniżej ;)
1. Dlaczego woda?
Organizm człowieka dorosłego składa się z 70% z wody, dziecka 75%, a noworodka, aż 80%! To dlatego tak ważne jest, aby wypijać minimum ok. 2 litrów dziennie. Różne czynniki wpływają na dodatkowe potrzeby nawodnienia takie jak : ciąża, karmienie piersią, uprawianie sportu czy różne choroby.
Odpowiednie nawodnienie dostarcza cenne minerały i działa na poprawne funkcjonowanie narządów oraz procesów zachodzących w naszym ciele. Woda wpływa na piękny wygląd, nie tylko skóry, ale również włosów czy paznokci, oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza metabolizm, reguluję temperaturę ciała i wspomaga utrzymanie tkanek oraz stawów w odpowiedniej kondycji.
Dbając o zdrowie zmniejszamy również ryzyko chorób psychicznych takich jak np. depresja czy chroniczne zmęczenie.
Nadal Cię nie przekonałam do pielęgnowania gospodarki wodnej w Twoim ciele? Spójrzmy do czego może prowadzić nieodpowiednie nawodnienie organizmu czyli odwodnienia:
niewydolność nerek
stan zapalny układu moczowego
jaskra
nadciśnienie
zakrzepica żylna
choroba wieńcowa
próchnica zębów
stan zapalny dziąseł
utrata elastyczności skóry
problemy z koncentracją
cienie pod oczami
Myślę, że nikt, a zwłaszcza kobiety, nie chcę doprowadzić się do takiego stanu. Najlepiej zaplanować i kontrolować przyjęcie odpowiedniej ilości płynów do organizmu, a więc zacznijmy od tego jaką wodę wybrać.

2. Codzienne źródło życia czyli jaka woda jest najlepsza.
Mineralna czy źródlana? Nisko mineralizowana czy wysoko? Z butelki czy z dzbanka filtrującego? Gazowana czy niegazowana?
Pytań jest dość sporo. Niestety, na co dzień nie zastanawiamy się nad tym i często przy wyborze wody kierujemy się wyglądem butelki, reklamą w telewizji czy ceną. Pozwólmy sobie rozwiać wątpliwości i kupować świadomie.
Woda z dzbanka filtrującego
Na rynku wielką popularność zdobyły dzbanki filtrujące typu Dafi czy Brita. Są one stosunkowo tanie, znajdziemy je już za 30 zł. Małą pułapką jest filtr z racji, iż trzeba go wymieniać. Rzadko możemy znaleźć zamiennik dla oryginału, a jeden kosztuje ok. 12 zł i starcza na ok. półtora miesiąca. Celem używania tego urządzenia jest poprawienie kondycji wody z kranu - usuwa twardość wody, pozbawia chloru i cząsteczek mechanicznych pochodzących z rur wodociągowych, poprawia barwę oraz walory smakowe.
Wszystko brzmi pięknie, ale niestety nie uda Nam się pozbyć bakterii i wirusów co odróżnia wodę butelkową. Równie dużym minusem jest przekwitanie wody - mamy 12h na wypicie dzbanka. W słoneczny dzień, pozostawienie go na blacie kuchennym może prowadzić do wytworzenia się mikroorganizmów, które szkodzą naszemu organizmowi.
Woda źródlana
Jedna z najpopularniejszych form spotykanych na półkach sklepowych. Woda ta jest wodą podziemną wydobywaną z otworów naturalnego źródła. Ma znacznie mniej jonów (poniżej 500mg/l), które są zawsze wypisane na etykiecie. Niektórzy twierdzą, że woda ta nie różni się niczym od wody z kranu czy przegotowanej w czajniku. Dla mnie to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podstawę mleka modyfikowanego dla dziecka. (Żywiec Zdrój, Primavera, Nestle Aquarel czy Purelife, Oaza, Mama i ja, Baby Zdrój, Staropolanka Zdrój, Kuracjusz Beskidzki, Aqua)
Woda mineralna
Odpowiedni wybór dla osoby dbającej o zdrowie to właśnie woda mineralna. Ma ona zbilansować gospodarkę wodno elektrolitową, dostarczyć odpowiednich minerałów.
Dzielimy wody na 3 kategorie:
nisko mineralizowane czyli do 500 mg/l (Nata Aqua, Kropla Beskidu, Polaris Plus, Dobrowianka, Saquaro)
średnio mineralizowane czyli 500-1500 mg/l (Jurajska, Kinga Pienińska, Ustronianka, Saquaro Mineral, Veroni Mineral Pure, Perła Krynicy, Selenka Wieniec, Ostromecko, Nałęczowianka, Cisowianka, Staropolanka)
wysoko mineralizowane czyli powyżej 1500 mg/l (Muszynianka, Galicjanka, Krynica Minerale, Staropolanka 2000, Kryniczanka, Muszyna Minerale)
W codziennej diecie polecam wodę średnio mineralizowaną, a dwa razy w miesiącu wypić wysoko mineralizowaną. Zbyt częste picie płynów z dużą ilością minerałów może obciążyć nerki.
Gazowana czy niegazowana woda?
Jeżeli jesteśmy osobą w pełni zdrową, nie ma badań wskazujących, że CO2 jest szkodliwe. Warto naprzemiennie pić wodę z gazem i bez dla urozmaicenia diety. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z świadomym piciem wody prawdopodobnie najlepiej będzie Ci zacząć od wody gazowanej, mocno przypomina napoje słodkie typu Coca-Cola czy 7up . Jedyny minus tej formy to odbijanie oraz uczucie wzdętego brzucha, które może prowadzić do zaparć.
Wody gazowanej powinny się wystrzegać osoby:
w ciąży i karmiące piersią
małe dzieci
korzystające z diety lekkostrawnej
z problemami z krtanią
z zgagą czy refluksem
z chorobą jelita drażliwego
podczas uprawiania sportu
osoby w stanie pooperacyjnym
z wrzodami żołądka

3. Jak zacząć pić wodę? #AkcjaDwaLitry
Chciałabym Cię zaprosić do akcji pod hasłem #AkcjaDwaLitry, gdzie motywujemy się nawzajem, aby zaszczepić w sobie ten zdrowy nawyk!
Oto kilka złotych porad:
Ściągnij aplikację o nazwie np. "Pij wodę!" - bardzo pomocna w przypomnieniach o nawodnieniu organizmu. Pozwala wyznaczyć Ci dzienny cel, możesz wpisać w historie różne pojemności oraz różne rodzaje płynów, szacuję jaką ilość wody musisz wypić, aby realizacja planu była łatwiejsza do wykonania i oblicza statystki. Sama z niej korzystam i jestem zadowolona.
Noś zawsze litrową butelkę do pracy - dzięki temu masz ją zawsze pod ręką.
Pij szklankę wody z cytryną zaraz po wstaniu z łóżka. Fajna czynność, która pozwala uzupełnić płyny zaraz po wydaniu pierwszego moczu :)
Kup sobie ładny bidon i noś go zawsze w torebce, gdy tylko wychodzisz.
Dodawaj do wody owoców sezonowych, kostek lodu czy ziół jak np. mięta - to świetny sposób na różnorodność w smaku, a jak pięknie wygląda!
Gdy pijesz alkohol wprowadź naprzemiennie wodę - szklanka piwa, szklanka wody.. Następny dzień bez kaca gwarantowany.
Motywuj się z innymi ludźmi - poprzez moją akcje, ale nie tylko! Zaproś przyjaciół do wyzwania i obserwujcie efekty wspólnie.
Zmień dietę i wprowadź aktywność fizyczną taką jaką lubisz np. basen, jogę czy bieganie.
Trzymaj dzbanek z wodą zawsze w widocznym miejscu - to pozwoli Ci odruchowo nalać i wypić płyn np. podczas oglądania telewizji czy pisaniu (tego) posta.
Wysyłaj do mnie zdjęcia z wodą na instagramie czy facebooku - będzie mi bardzo miło!
Mam nadzieje, że Cię zmotywowałam do zadbania o siebie! Dzięki za poświęcony czas i do przeczytania wkrótce! :)
Comments